Siklooksijenazlar, prostaglandinler olarak bilinen maddeleri üretir.
Asetaminofenin Avantajları
- Kalp hastalarında (geçmiş kalp krizi, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol) daha güvenlidir.
- Mide ülseri veya böbrek hastalığı öykünüz varsa kullanım için güvenlidir.
- Aspirin veya diğer antikoagülan ilaçlarla (varfarin, Xarelto, Pradaxa) etkileşim yok.
Asetaminofenin Dezavantajları
Asetaminofen, önerilen 4.000 mg/gün’ün üzerindeki dozlarda alındığında ciddi karaciğer hasarına neden olabilir. Ek olarak, aktif karaciğer hastalığı olan veya asetaminofen alırken alkollü içki tüketen kişiler daha yüksek risk altındadır.
FDA, asetaminofen içeren 600’den fazla ilacın mevcut olduğunu tahmin ediyor. Bu nedenle, yanlışlıkla aşırı dozu önlemek için asetaminofen alırken tüm ilaçların etiketlerini okumalısınız.
NSAID’lerin avantajları
- Çalışmalar, ibuprofenin ağrı kesici için asetaminofenden daha etkili olduğunu göstermiştir.
- Özellikle artrit hastalarında yararlı olan topikal kullanım için bir jel halinde mevcuttur (Voltaren jel).
NSAID’lerin dezavantajları
NSAID’lerin ülserlere ve mide zarının iltihaplanmasına (gastrit) neden olma riski vardır. Bu nedenle, kullanırken mide ağrısı için dikkatli izleme önemlidir.
Böbrek hastalığı, diyabet veya kalp yetmezliği olan hastalar kullanmadan önce doktorlarıyla iletişime geçmelidir. NSAID’lerin bu koşullara sahip hastalarda böbrek hasarına neden olma olasılığı daha yüksektir.
Son olarak, NSAID’ler kalp krizi ve felç riskini artırabilir. Kardiyovasküler rahatsızlıklarınız (yüksek tansiyon) varsa, kullanmadan önce doktorunuza danışın.
Markalı OTC ağrı kesicilerin listesi.
Asetaminofen olarak da bilinen parasetamol ve ibuprofen dünya çapında en yaygın kullanılan ilaçlardır. Her ikisi de reçeteli ve reçetesiz olarak mevcuttur, ağrıları, ağrıları ve ateşleri giderir ve birçok ecza dolabında bulunur.
Önemli çıkarımlar:
- Hem asetaminofen hem de ibuprofen, siklooksijenaz adı verilen enzimleri bloke eder, ancak bunu farklı şekilde yaparlar. Bu varyasyon, iki ilaç arasında görülen farklılıkların çoğunu açıklar.
- Parasetamol, ibuprofenden daha güvenlidir, ancak ağrınızla birlikte iltihaplanma varsa ibuprofen daha etkili olacaktır.
- Güvenlik profili nedeniyle asetaminofen, ateş ve ağrı tedavisinde birinci basamak ajandır.
- Mide ülseri, sindirim sisteminden kanama veya hemofili gibi kanama bozuklukları olan kişilerde ibuprofen yerine asetaminofen tercih edilir.
- Parasetamolün en büyük kötüye kullanımı karaciğerdeyken, ibuprofeninki mide ve böbreklerdedir.
- Herhangi bir ilaç almadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
Her ikisi de ağrıyı ve ateşi hafifletirken, iki ilaç oldukça farklıdır. Bu farklılıkların ne olduğunu merak mı ediyorsunuz? Bu makale, her ilacın nasıl çalıştığını, ne zaman almanız gerektiğini ve diğer fark edilebilir farklılıkları vurgulayacaktır.
Onlar nasıl çalışır
Asetaminofen, analjezikler ve ateş düşürücüler (sırasıyla ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler) adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. İbuprofen, steroidal olmayan bir anti-inflamatuar ilaçtır (NSAID). İbuprofen dahil tüm NSAID’ler, siklooksijenazlar (veya COX) adı verilen enzimleri bloke ederek çalışır. Siklooksijenazlar, prostaglandinler olarak bilinen maddeleri üretir. Siklooksijenaz-1 (COX-1) ve siklooksijenaz-2 (COX-2) olmak üzere iki ana siklooksijenaz türü vardır.
COX-1 prostaglandinler üretir:
- Kanamayı durdurmak için bir kan pıhtısı oluşturmaya katılan trombosit adı verilen kan hücrelerini uyarın.
- Mide astarınızı asidin zararlı etkilerinden koruyun.
- Ağrı, ateş ve iltihaba katkıda bulunur.
COX-1 ayrıca kan damarlarınızı daraltan ve trombositlerin bir araya toplanarak bir kan pıhtısı oluşturmasına neden olan başka bir kimyasal üretir. Bu nedenle, Cox-1’in hareketlerini engelleyen herhangi bir faktör veya ilaç, midenizde kanamaya ve istenmeyen etkilere neden olacaktır. Ama aynı zamanda ağrıyı, ateşi ve iltihabı aynı anda hafifletir.
COX-2 prostaglandinler üretir:
- Daha güçlü bir şekilde ağrı, ateş ve iltihaplanmaya aracılık eder.
- Kalbinize, böbreklerinize ve beyninize kan sağlayanlar da dahil olmak üzere kan damarlarınızı genişletin (genişletin).
Bu nedenle, Cox-2’nin hareketlerini engelleyen herhangi bir faktör veya ilaç ağrıyı, ateşi ve iltihaplanmayı azaltacaktır. COX-1 olmadan COX-2’yi bloke etmenin, prostaglandinlerin kan damarlarınızı açık tutmasını ve böylece damarlarınızı daraltmasını önleyeceğini not etmek de önemlidir.
İbuprofen dahil NSAID’lerin çoğu seçici değildir, yani hem COX-1 hem de COX-2’yi inhibe ederler. Böylece ibuprofen ağrıyı, ateşi ve iltihabı hafifletir. Ancak olumsuz tarafı, COX1 artık mide astarınızı koruyamadığı veya kanamayı durduramadığı için mide ülserlerine ve ikincil kanamaya da neden olurlar.
Asetaminofen ise çeşitli mekanizmalarla çalışır. Şaşırtıcı bir şekilde, bu ilacın nasıl davrandığı hala bir muamma . Bununla birlikte, gelişen birkaç hipotez vardır.
En yaygın kabul gören kavramlardan biri, asetaminofenin COX enzimlerini de bloke edebileceğidir. Ancak bu enzimleri ibuprofen kadar inhibe etmez. COX-1’i zayıf bir şekilde inhibe edebilir, ancak hafif ila orta derecede iltihaplanma olan dokularda COX-2’yi seçici olarak bloke edebilir.
Bazı uzmanlar ayrıca parasetamolün, esas olarak beyinde bulunan COX-3 olarak adlandırılan benzersiz bir COX-1 varyantını hedef aldığını iddia ediyor. Böylece, ağrı bölgesinin kendisinde değil, beyindeki ağrı sinyallerini en aza indirebilir. Ancak birçok uzman, Cox 3’ü insan beyninde bulamadıkları için bu hipotezi yalanladı.
Başka bir yeni teori, beyninizin asetaminofeni, kannabinoid reseptörleri gibi özel ağrı reseptörleri üzerinde hareket ederek ağrı kesici sağlayan bir kimyasala metabolize etmesidir.
Asetaminofen ateşi hedefler
Asetaminofen ve ibuprofen ateşi düşürmede eşit derecede etkili olsa da , doktorlar daha güvenli olduğu için ibuprofen yerine parasetamolü tercih ediyor.
Ateş için başka bir teknik, vücut ısınızı herhangi bir ilacı tek başına kullanmaktan daha hızlı bir oranda düşüren asetaminofen ve ibuprofen’i değiştirmektir. Ancak evde ateş kontrolü yapılırken 24 saatte kullanılan maksimum dozlara dikkat edilmelidir.
Klinik kanıtlar ayrıca asetaminofenin idareli kullanıldığında her yaştan çocukta ateş tedavisinde güvenli olduğunu göstermektedir. Buna karşılık, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), doktor tarafından tavsiye edilmedikçe altı aydan küçük çocuklarda ibuprofen kullanımından kaçınılmasını önermektedir.
İbuprofen iltihaplanmaya yardımcı olur
Asetaminofen çok zayıf bir anti-inflamatuar aktiviteye sahiptir. Düşük seviyelerde arakidonik asit ve peroksitlerde (enflamatuar moleküller) aktif olduğu görülmektedir. Düşük araşidonik asit seviyeleri, daha hafif iltihaplanma vakalarında olduğu gibi düşük peroksit seviyelerine yol açar.
Sonuç olarak, asetaminofen, diş çekiminde görüldüğü gibi daha hafif iltihaplanma vakalarını azaltabilir. Bununla birlikte, artrit ve akut gutun şiddetli iltihaplanmasını hafifletmekte başarısız olur. Karşılaştırıldığında, ibuprofen çok daha güçlü bir anti-inflamatuar ajandır.
İbuprofen ağrıyı öldürür
Hem asetaminofen hem de ibuprofen ağrıyı bastırır. Bununla birlikte, ibuprofen, özellikle iltihabın neden olduğu ağrıyı en aza indirmede daha etkili görünmektedir.
Diş çekimi olan hastalar üzerinde yapılan bir klinik deney , ibuprofenin sırasıyla 200 miligram ila 512 miligram ve 600 miligram ila 1000 miligramda parasetamolden daha iyi ağrı kesici sağladığını gösterdi.
Ve bu Cochrane incelemesinde ortaya konduğu gibi, ibuprofen ve asetaminofen kombinasyonu akut ağrıyı hafifletmede daha etkili gibi görünüyor . Bununla birlikte, asetaminofen karaciğer hasarına ve böbrek hastalığına neden olduğundan, uzmanlar mide ülseri, astım veya karaciğeri olan kişilerde hafif ila orta şiddette ağrıyı gidermek için parasetamolün uygun bir ilk seçenek olduğunu düşünüyor.
Asetaminofen mide için daha naziktir
COX1’i zayıf bir şekilde inhibe ettiği için parasetamol, COX-1’in mide zarı üzerindeki koruyucu işlevlerini etkilemez. İbuprofenin aksine, önerilen dozlarda alındığında mideye karşı naziktir. Doktorlar, mide ülseri olan veya sindirim sisteminden kanama riski yüksek olan hastalarda ibuprofen yerine parasetamolü tercih eder. Daha güvenli tarafta olmak için doktorlar, neden oldukları mide tahrişine karşı koymak için antasitler veya diğer ilaçları ibuprofen gibi NSAID’lerle birlikte reçete eder.
Asetaminofen daha güvenli
Asetaminofen uygun dozlarda kullanıldığında ibuprofen gibi trombosit fonksiyonunu etkilemez veya kanamayı teşvik etmez. Bu nedenle kanama bozukluğu olan hastalar için uygun bir seçimdir. Ancak parasetamolü Warfarin gibi kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanırken dikkatli olunuz. Ayrıca, potansiyel karaciğer hasarı riskiyle birlikte gelen daha yüksek dozlarda parasetamole karşı dikkatli olun.
İbuprofen karaciğer için daha iyidir
İbuprofen böbrekler tarafından metabolize edilerek karaciğeriniz için daha güvenli hale getirilir. Alternatif olarak, vücudunuz karaciğerde parasetamolü işler. Bu nedenle, günde 4 gramdan daha yüksek dozlarda alındığında, parasetamol daha yüksek karaciğer hasarı riski taşır. Soğuk algınlığına bağlı ateşiniz olduğunda yanlışlıkla birden fazla parasetamol içeren ilacı aynı anda almaya dikkat edin.
Sonuç: Asetaminofen daha güvenlidir
İbuprofen de dahil olmak üzere NSAID’ler, çeşitli mekanizmalarla böbrek hasarına neden olur. Birincisi, yukarıda belirtildiği gibi, NSAID’ler böbreklerinizi besleyen kan damarlarını genişleten prostaglandinleri bloke eder. Azalan prostaglandinler bu kan damarlarını daraltarak böbreklerinizi oksijen ve kan akışından mahrum bırakabilir. Bu akut böbrek hasarı ile sonuçlanır.
Asetaminofen ayrıca kan damarlarınızı açık tutan PG’leri bloke ederken, bu ilaç böbrekleriniz yoluyla vücudunuzdan çıkan ibuprofenin aksine öncelikle karaciğerinizde işlenir. Bu nedenle parasetamol önerilen dozda kullanıldığında böbrek hasarına neden olmaz.
Daha yüksek dozlarda uzun süreli ibuprofen kullanımı da kronik böbrek hastalığı ve hatta böbrek yetmezliği riski oluşturur.
Benzer nedenlerle, Ulusal Böbrek Vakfı, mevcut böbrek hastalığı olan hastalar için tercih edilen ağrı kesici olarak asetaminofen önermektedir.
Adderall, dekstroamfetamin ve amfetamin tuzlarının bir kombinasyonunu içeren bir ilacın markasıdır. Tipik olarak DEHB ve narkolepsi için reçete edilir, ancak Adderall meth (metamfetamin) ile aynı mıdır? Adderall ve metamfetamin hakkında bilmeniz gereken her şeyi tartışıyoruz.
Daha fazla bilgi için active-keto-gummies-official adresini ziyaret edin .
Contents
- Asetaminofenin Avantajları
- Asetaminofenin Dezavantajları
- NSAID’lerin avantajları
- NSAID’lerin dezavantajları
- Onlar nasıl çalışır
- Asetaminofen ateşi hedefler
- İbuprofen iltihaplanmaya yardımcı olur
- İbuprofen ağrıyı öldürür
- Asetaminofen mide için daha naziktir
- Asetaminofen daha güvenli
- İbuprofen karaciğer için daha iyidir
- Sonuç: Asetaminofen daha güvenlidir